Kilka porad dla plażowiczów.

Wspólne plażowanie nad morzem, jeziorem czy rzeką może być doskonałym sposobem na odpoczynek od pracy i codzienności. O czym jednak należy pamiętać, by nie przeszkadzać innym użytkownikom tego miejsca?

Hałas nie każdemu sprzyja.

Pobyt na plaży powinien sprzyjać relaksowi, wyciszeniu, opalaniu i uprawianiu sportów wodnych. Niestety bywa tak, że inni plażowicze zachowują się zbyt głośno. Krzyczą, dyskutują, nie zwracają uwagi na sąsiadów. To samo tyczy się zbyt głośnych dzieci lub młodzieży słuchającej muzyki na cały regulator. Co wtedy zrobić? Można zmienić miejsce wypoczynku lub poprosić o zmianę zachowania. Samemu również należy stosować się do tych ogólnie przyjętych zasad współżycia w danym miejscu.

Plaża nie tylko dla Ciebie.

Ogólnodostępna plaża to miejsce dla każdego. Niegrzeczne jest zawłaszczanie sobie zbyt dużej ilości wspólnej przestrzeni, odgradzanie się parawanami, a korzystanie jedynie z niewielkiej części plaży. Jeśli przeszkadza nam tłum, warto poszukać miejsc mniej zaludnionych. Z powodzeniem można to zrobić nad polskim morzem czy jeziorami. I wówczas można cieszyć się spokojem i ciszą.

Niestosowny strój.

Wydawać by się mogło, że plaża rządzi się swoimi prawami i niestosowny strój rzadko się pojawia. Nic bardziej mylnego. Jeśli korzystamy z plaży ogólnodostępnej warto pomyśleć o odpowiednim stroju kąpielowym czy kąpielówkach. Zbyt skąpe odzienie może budzić niesmak. Jeśli decydujemy się na opalanie topless nie wolno tego robić przy dzieciach czy innych użytkownikach plaży. Można wybrać miejsce odosobnione lub specjalnie do tego wyznaczone strefy dla naturystów.

Niewłaściwe zachowania i brak kultury.

Niestety, Polacy znani są na całym świecie z niekulturalnego zachowania. Są zbyt głośni, nie zwracają uwagi na innych. Także w przypadku plażowania w otoczeniu innych ważna jest kultura savoi vivre. Liczy się takt i szacunek wobec sąsiada. Niedozwolone jest rozpalanie grilla tuż obok innych plażowiczów. Na wielu plażach niedozwolone jest także wprowadzanie psów czy innych zwierząt. Warto o tym pamiętać, by cieszyć się słońcem, wodą i nie przeszkadzać innym plażowiczom. „ Cieszyłam się na wakacje nad morzem. Niestety zachowanie plażowiczów było okropne. Hałas, kłótnie, krzyczące dzieci i brak reakcji dorosłych. W takich okolicznościach chyba nikt nie potrafi wypocząć” – mówi Marta odpoczywająca tego roku w Międzyzdrojach.

Podobnego zdania jest Joanna wypoczywająca w lipcu nad Jeziorem Dominickim w Wielkopolsce. „ Jezioro piękne, czyste, pogoda idealna. Wybrałam mało uczęszczany pomost. Delektowałam się ciszą, przyrodą i wodą dość krótko. Obok mnie pojawiła się grupa młodzieży. Ich zachowanie, sposób bycia, wulgaryzmy i muzyka puszczana z głośnika uniemożliwiała mój wypoczynek. Poprosiłam o to, by udali się na inny pomost lub byli nieco ciszej. W odpowiedzi usłyszałam stek przekleństw. Nie potrafię ich powtórzyć. Efekt był taki, że to ja z żalem opuściłam pomost”.

Niestety takie sytuacje zdarzają się wszędzie, dlatego warto przypominać o zasadach plażowania. Takt, kultura i szacunek wobec drugiego człowieka to priorytet nie tylko na plaży. Warto o tym pamiętać, by cieszyć się wakacjami i pięknymi okolicznościami przyrody.

Jeden komentarz do “Kilka porad dla plażowiczów.

  1. Byłem w tym roku w Rydze na plaży (Bałtyk). I…jest różnica! Brak parawanów, mniej ludzi, bardziej zadbana plaża. Szczerze polecam

    PS: I wcale nie drożej niż po naszej stronie 🙂

Komentarze są wyłączone.